Cyklus přednášek

22.03.2024

Přednáška Lady Vančišinové - Povídání o včelách:

"včela jako jedinec, včelstvo jako superogranizmus"

V úterý 4. dubna jsme měli možnost zhlédnout fascinující přednášku o včelách, která se konala v rámci cyklu přednášek o přírodě, pořádaném Ekocentrem Rojko v Kulturním domě v Novém Městě na Moravě. Lada Vančišinová se podělila s posluchači o zajímavé informace týkající se historie včel a vývoje blanokřídlého hmyzu na naší planetě. Zdůraznila, že včela medonosná je na Zemi přítomna již 30 milionů let a za tu dobu se vyvinula do podoby superorganismu, který má pro člověka obrovský význam.

Včela medonosná má klíčovou roli při opylování rostlin, až 80 % potravy, kterou konzumujeme. Kromě toho poskytují i další produkty jako med, vosk, propolis a pyl, které mají blahodárné účinky pro náš organismus. Účastníci si také odnesli detailní informace o struktuře včelího společenství, včetně rolí, které jednotliví členové - dělnice, matka a trubci - ve společenství zastávají. Některé veci si po přednášce mohli i ochutnat, ovonět nebo ohmatat.

Přednáška byla nabita vědomostmi z různých zdrojů současné literatury a obohacena o vlastní zkušenosti přednášející. Každý účastník si určitě odnesl nějaký nový poznatek, který mu může otevřít nový pohled na včely a jejich význam v ekosystému.

Ekocentrum Rojko si po této inspirativní přednášce klade za cíl vysadit více maliníků na své přírodní zahradě, aby poskytlo včelám dostatečnou pastvu. Taky už víme proč včely nemají v oblibě tmavovlasé lidi, připomínají jim největšího predátora - medvěda. Rada od včelaře - dejte si světlý klobouk ?.

Tato přednáška byla poslední z našeho cyklu přednášek o přírodě. Určitě se na podzim přihlásíme z novým cyklem. Pokud máte zájem o nějakou konkrétní přednášku, nebo znáte někoho, kdo by měl zajímavé informace o přírodě, dejte nám prosím tipy. Sledujte nás také pro další čerstvé novinky o ekologickém vzdělávání a přihlaste se k odběru novinek.

Přejeme všem krásný čas strávený v přírodě.



Přednáška Vojtěcha Mrlíka: Objevte tajemství světa ptáků

Nadšení z účasti na přednášce o ptácích je velmi povzbudivé. Přednáška, kterou vedl doktor Vojtěch Mrlík, byla plná zajímavých informací o ptácích, jak tuzemských, tak zahraničních, a to jak těch běžných, tak i těch méně obvyklých. Krásné fotografie a zajímavé vyprávění doktora Mrlíka nás zavedly do fascinujícího světa ptáků. I když existuje obrovské množství druhů ptáků a informací o nich, stále máme spoustu co se učit, a je smutné, že jejich počet ubývá.

Nicméně to, co již víme, je fascinující. Informace o jejich peří, barvě, chování mláďat, interakcích s lidmi, lovu, potravě, obydlí, migraci a mnoho dalších aspektech jejich života jsou fascinující a důležité. Například víme, že některé druhy, jako je koroptev, jsou ohrožené, zatímco jiné, jako hoko, jsou známé svým vzhledem. Existují i zajímavosti, jako je dobrý čich kondora nebo schopnost včelojeda lovit vosy. Poznáme i druhy podle jejich opeření a obdivujeme jejich migrace, jako u bahňáků, kteří zvládají nejdelší cesty.

Náš vztah k přírodě a ptákům může být aktivní. Můžeme se snažit ptáky pozorovat, fotografovat je nebo se dokonce pokusit o jejich ochranu. Vojtěch Mrlík se této problematice věnuje téměř celý život a je zřejmé, že ho to velmi baví. Přejeme mu i všem ostatním nadále krásné chvíle strávené v přírodě a při poznávání ptáků.


PS: Doktorovi Mrlíkovi se líbilo i u nás v Ekocentru Rojko na Koníkově, drží nám palce v našich aktivitách a rád nám do budoucna pomůže.




Přednáška Dagmar Kafkové:Péče o krajinu našima rukama

V současné době stále více lidí projevuje zájem o ochranu přírody a udržitelné zemědělství. Druhou přednáškou z našeho cyklu nás provedla Dagmar Kafková ze Sdružení Krajina a se stala zdrojem inspirace pro 33 nadšenců, kteří se sešli, aby sdíleli své zkušenosti a názory.

Otázka, zda stačí péče o přírodu nebo je nutné ji aktivně chránit, byla jedním z hlavních témat této diskuse. Sdružení Krajina zdůrazňuje propojení péče a ochrany přírody a zároveň vyzývá nás všechny, abychom se k této péči připojili.

Revitalizační projekty, jako jsou obnovy tůní a sečení podmáčených luk, ukazují na důležitost spolupráce mezi člověkem a přírodou. Dobrovolníci z univerzit i z řad firemních zaměstnanců se zapojují do praktických prací a tím vytvářejí vztah k těmto místům, což je klíčové pro udržení biodiverzity.

Velmi zajímavé je inovativní využití sena v Herálci. Místní školu zde vytápí pomocí peletek vyrobených ze sena z podmáčených luk.  To představuje další příklad udržitelného využití lokálních surovin a nahrazení tradičních zdrojů energie.

Dalším způsobem péče o krajinu je výroba regionálního osiva, které se snaží zachovat genetickou diverzitu místních rostlin. U tohoto projektu se angažují i dobrovolní sběrači.

Pasení ovcí a poníků není jen romantická představa, ale skutečný způsob, jak udržovat krajinnou rozmanitost. Sdružení Krajina rovněž vytváří pro školy přírodní učebny pro venkovní výuku, což by nebylo možné bez podpory místních obyvatel. Jednu takovou učebnu i s poníky a ovcemi máme i na Odranci na místě zvaném Pastviska. Je to nádherné místo přístupné všem turistům. 

Pro ty, kteří by se chtěli připojit k této iniciativě, Sdružení Krajina hledá dobrovolníky, brigádníky a zaměstnance, kteří by mohli pomoci s realizací těchto náročných projektů.

Přejeme ať se vám daří a ať vám louky nikdy neuschnou.

PS: přednášky jsou vhodné i pro děti :)


Přednáška Zdeňka Záliše: Příroda Žďárských vrchů, jejich zvláštnosti a problémy


Ve čtvrtek 22. února se nám naskytla jedinečná příležitost proniknout do tajů přírody Žďárských vrchů. Sál se naplnil očekáváním, když jsme přivítali pana Ing. Zdeňka Záliše, vedoucího oddělení CHKO Žďárské vrchy.





Přednáška byla zajímavou výpravou do kopcovité krajiny kolem nás, která skrývá řadu krás, ale i zajímavostí. Jedním z fascinujících míst je například prales na Žákově hoře a bylo velmi zajímavé porovnat ho s monokulturami v okolí. Dostali jsme se také k řece Svratce u Křižánek, kterou si jako svůj domov vybral hýl rudý, který každý rok podniká dalekou cestu na své zimoviště až do Indie, co mohli přírodovědci vysledovat díky malému GPS zařízení umístěnému jako batoh na hylových zádech.


Velmi zajímavé bylo i zjištění, že naše okolí si oblíbil pár vlků z Polska, který zde, po důkladném prozkoumání terénu, založil rodinu. Zůstaňme ještě chvilku u našich zvířecích spoluobyvatel, věděli jste, že u nás žije modrá žába? Je to skokan ostronosý, který vždy v období páření mění na pár dní svoji barvu na modrou.

Žďárské vrchy jsou krásné a rozmanité, zaslouží si naši lásku, péči a ochranu. Je na nás, abychom se o naší krajině dozvěděli co nejvíce a přijali zodpovědnost za její zachování pro budoucí generace.